isogam-delijan

ایزوگام نوعی پوشش مقاوم در برابر نفوذ آب و رطوبت میباشد، که مواد تشکیل دهنده ی ان قیر و الیاف مصنوعی است. کیفیت ایزوگام های تولید شده و موجود در بازار به کیفیت قیر مورد استفاده در آن و همچنین الیافی که در فرایند تولید از آن ها استفاده میشود بستگی دارد.
ایزوگام به وسیله ی حرارت و گرما روی سطح مورد نظر نصب و چسبانده میشود و کیفیت نصب آن در طول عمر ایزوگام بسیار موثر است، اگر از افراد حرفه ای و باتجربه برای نصب ایزوگام استفاده کنید و کیفیت خود ایزوگام نیز بالا باشد طول عمر ان بین 15 تا 20 سال خواهد بود.
امروزه از ایزوگام برای عایق کردن پشت بام، پی و فونداسیون ساختمانها، ایزولاسیون دیوار ها، سرویس ها، استخر و … استفاده می شود.

ایزوگام با چه موادی تولید میشود؟ (مواد اولیه به کار رفته در آن)

 • قیر دمیده 60/70 : قیر 60/70 چیست؟ عددی که جلوی قیر نوشته می شود درجه ی نفوذ قیر را مشخص می کند. این عدد در ازمایشگاه و با استفاده از ازمایش های دقیق به دست می آید. قیر عنصر اصلی در ایزوگام می باشد و استفاده از قیر خالص  60/70 باعث افزایش کیفیت ایزوگام و همچنین بهبود ویژگی های عایق های رطوبتی تولید شده می شود. عایق های رطوبتی تولید شده با قیر 60/70 دارای نفوذ ناپذیری بالایی در برابر رطوبت میباشند، همچنین به دلیل چسبندگی بسیار بالا به راحتی به سطح مورد نظر چسبیده و به سختی از ان جدا می شوند.
 • فیلم پلی اتیلن : فیلم پلی اتیلن یک لایه بسیار نازک، با ضخامت حدود 30 تا 50 میکرون، از پلی اتیلن میباشد. دلیل استفاده از این ماده در تولید ایزوگام، جلوگیری از چسبیدن لایه ها به یکدیگر در زمان رولینگ ایزوگام و همچنین راحت باز شدن رول در هنگام نصب می باشد.
 • لایه پلی استر : استفاده کردن از الیاف پلی استر باعث افزایش مقاومت کششی ایزوگام میشود، یعنی این الیاف باعث افزایش مقاومت ایزوگام در برابر انبساط و انقباض میشوند، تا در فصل تابستان که هوا گرم است و ساختمان منبسط می شود و یا در فصل زمستان که به دلیل سرما، ساختمان منقبض میشود، از پاره شدن و ترک خوردن ایزوگام جلوگیری می کنند. اگر لایه پلی استر استفاده شده در ایزوگام بی کیفیت باشد ایزوگام بعد از گذشت مدت زمان اندکی و به دلیل اثرات جوی ترک ترک میشود و نهایتا رطوبت به داخل ساختمان نفوذ خواهد کرد. پس مهم است که از ایزوگام هایی که از لایه های پلی استر با کیفیت بالا تولید شده اند استفاده کنیم.
 • الیاف تیشو (پشم شیشه) : تیشو یک لایه از مواد معدنی شیشه است که در بین عموم با عنوان پشم شیشه شناخته می شود، استفاده از الیاف شیشه نیز مانند لایه پلی استر باعث افزایش مقاومت کششی(مکانیکی) ایزوگام  میشود. اما لایه تیشو علاوه بر افزایش مقاومت کششی، نقش دیگری را نیز دارا می باشد که آن افزایش مقاومت ایزوگام در برابر نفوذ رطوبت است. یعنی استفاده از لایه تیشو با کیفیت باعث افزایش خاصیت نفوذ ناپذیری ایزوگام و عایق های رطوبتی می شود.
 • فویل الومینیوم : بیرونی ترین لایه ای که در ایزوگام میتواند وجود داشته باشد فویل الومینیومی است. ایزوگام هایی که در آنها از فویل الومینیومی استفاده میشود به ایزوگام های فویلدار معروف اند. از این نوع ایزوگام بیشتر در محل هایی که به صورت دائمی در معرض نور خورشید هستند استفاده می شود، فویل موجود در سطح ایزوگام موجب بازتاب نور خورشید می شود و از ایزوگام در برابر نور خورشید، که یکی از مهمترین عوامل مخرب و فرسایش آن است محافظت می کند. این لایه همچنین با بازتاب نور خورشید از افزایش دمای ایزوگام که موجب شل شدن قیر و روان شدن آن می شود نیز جلوگیری می کند. یکی دیگر از کارکرد های فویل، محافظت از ایزوگام در برابر باران های اسیدی که خورندگی بسیار زیادی دارند، می باشد.
 • پودر تالک : پودر تالک  گرد سفید رنگی است که از آسیاب کردن سنگ معدنی تالک به دست می آید. نقش پودر تالک در ایزوگام مانند نقش فیلم پلی اتیلن می باشد و دلیل استفاده از این پودر جلوگیری از چسبیدن لایه های ایزوگام هنگام رول کردن است.

لایه های تشکیل دهنده ی ایزوگام

مشخصات یک ایزوگام استاندارد چیست؟

 1. ایزوگام حتما باید نشان استاندارد ایران را داشته باشد.
 2. ابعاد ایزوگام استاندارد 10*1 میباشد، یعنی طول ان 10 متر و عرض ان یک متر است.
 3. ضخامت ایزوگام استاندارد بین 3.5 تا 4 میلی متر می باشد.
 4. وزن ایزوگام استاندارد معمولا بین 37 تا 42 کیلوگرم متغیر است.
 5. عایق رطوبتی مورد نظر حتما باید از دولایه تیشو و پلی استر تشکیل شده باشد که مشخصات آن بر روی لیبل آن ذکر شده است.
 6. رول ایزوگام باید کاملا سالم باشد و هیچ گونه ترک و شکستگی نباید در آن وجود داشته باشد.
 7. تاریخ تولید باید روی آن چاپ شده باشد و بیش از یک سال از تاریخ تولید آن نگذشته باشد.
 8. عایقی را که انتخاب میکنید باید با شرایط آب و هوایی شهر شما متناسب باشد که این مشخصات روی عایق ذکر میشود.

تمامی موارد بالا در قیمت ایزوگام و کیفیت و طول عمر ان موثر است.

انواع ایزوگام از نظر روکش:

 1. ایزوگام ساده یا بدون روکش (پودری) : از این نوع ایزوگام بیشتر برای عایق کردن پی ساختمان، عایق کردن سرویس بهداشتی، کف اسخرها و … استفاده میشود.
 2. ایزوگام با فویل الومینیوم (فویلدار) : این نوع عایق دارای یک لایه نازک(بین 10 تا 15 میکرون) از فویل آلومینیوم روی سطح خارجی خود می باشد. از این نوع عایق بیشتر در مناطقی که نور افتاب به صورت مدارم به انجا می تابد استفاده می شود، زیرا فویل روی آن باعث بازتاب نور خورشید و محافظت از عایق در برابر فرسودگی حاصل از نور خورشید میشود.
 3. ایزوگام طرح دار با روکش الومینیومی که یک طرح به صورت افست روی فویل چاپ شده است.(طرح دار) : کابرد این نوع عایق در مکان هایی است که به صورت مداوم در معرض دید قرار دارند، چون طرح های رنگی روی آن به عایق جلوه های بصری زیبایی می بخشد. از انواع طرح های موجود در بازار میتوان طرح های چوب، چمن، شش ضلعی و آجری را جزء پرکابرد ترین و پرطرفدار ترین طرح ها به شمار آورد.
 4. ایزوگام  سنگ ریزه ای که از سنگ طبیعی به عنوان روکش بر روی استفاده شده است : به این نوع عایق، ایزوگام سنگ ریزه ای می گویند و از آن میتوان در بام های سبز و … استفاده کرد البته به این نکته هم توجه داشته باشید که قیمت این نوع عایق در مقایسه با بقیه، بالاتر می باشد.

isogam-tarhdar

انواع ایزوگام از نظر تعداد لایه ها :

 1.  تک لایه : ایزوگام تک لایه از یک لایه پلی استر تشکیل می شود که ضخامت کم و انعطاف پذیری بالایی دارد و بیشتر در مکان های داخلی ساختمان و مکان های گنبدی شکل که نیاز به یک عایق با انعطاف پذیری بالا وجود دارد مورد استفاده قرار می گیرد.
 2. دو لایه : در این عایق علاوه بر یک لایه پلی استری از یک لایه تیشو نیز استفاده می شود. این کار باعث افزایش ضخامت عایق و بیشتر شدن مقاومت و استحکام آن می شود. این نوع ایزوگام ها به راحتی خم نمی شوند و نسبت به نوع تک لایه هم جذب قیر بییشتری دارد و هم دوام بالاتری دارد.
 3. سه لایه : در این عایق از سه لایه الیاف استفاده می شود که معمولا یک لایه سیم مفتول با استحکام بالا نیز در آن وجود دارد. از این نوع ایزوگام در پروژه های سنگین و خاص استفاده می شود.

گارانتی و ضمانت نامه ایزوگام دلیجان :

مارک‌های مختلفی از ایزوگام‌ها وجود دارند که هر یک، ضمانت نامه‌های مختلف و مخصوص به خود را اعم از کوتاه مدت و طولانی مدت ارائه می‌دهند .بهتر است در هنگام تهیه عایق، تمامی مفاد قرار داد ضمانت نامه را به طور کامل بخوانید تا بتوانید میان ضمانت نامه‌های مختلفی که وجود دارد بهترین گزینه را انتخاب کرده و در آینده دچار مشکلات زیادی نشوید و بتوانید به سادگی در صورت به وجود امدن مشکل از ضمانت نامه خود استفاده نمایید.

نکاتی در رابطه با حمل و نقل و نگهداری ایزوگام:

 1. سعی کنید رول های عایق را به صورت عمودی نگه داری کنید.
 2. در هنگام جابجایی رول های عایق به هیچ وجه آن ها را پرتاب نکنید.
 3. عایق ها باید در مکان های خشک و بدون رطوبت نگهداری شوند.
 4. محل انتخاب ‌شده برای انبارداری باید دارای سطح کاملاً صاف باشد.
 5. دمای سالن برای نگهداری عايق بايد خشك، خنک و دارای سایه باشد و ایزوگام در شرایط دمايی 5 درجه و حداكثر 25 درجه سانتيگراد نگهداری شود.
 6. مدت نگهداری عايق رطوبتی در انبار از تاريخ تولید تا نصب آن  نبايد بيشتر از یک سال باشد.
 7. نباید عایق ها رو روی هم قرار داد و باید به صورت عمودی در کنار هم چیده شوند.

نکاتی در مورد استفاده از ایزوگام و کیفیت ان :

 1. حتما ایزوگام باید دارای دو لایه تیشو باشد و تاریخ تولید ان روی ایزوگام درج شده باشد
 2. ایزوگام مورد استفاده حتما باید دارای نشان استاندارد باشد.
 3. سطح ایزوگام باید عاری از هرگونه خراش، سوراخ و شکستگی باشد.
 4. اگر در مناطق سرد زندگی میکنید از ایزوگام سردسیر و اگر در مناطق گرمسیری سکونت دارید حتما از ایزوگام گرمسیری استفاده کنید.
 5. در مکان های حساس و جاهایی که زیاد در معرض اب و رطوبت قرار دارند حتما از ایزوگام دولایه استفاده کنید.
 6. در مکان هایی که به صورت دائمی در معرض تابش نور خورشید قرار دارند حتما از ایزوگام فویلدار استفاده کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *