نصب و اجرای ایزوگام

عایق‌بندی پشت بام یا تعمیر ان یکی از موضوعاتی است که با نزدیک شدن فصل سرما و بارندگی یا در هنگام بازسازی ساختمان، ذهنتان را به خود مشغول می‌کند.
برای عایق بندی، روش های گوناگونی وجود دارد که بهترین، کم هزینه ترین و موثرترین ان استفاده از ایزوگام است.

در هنگام نصب ایزوگام توجه به دو عامل مهم برای انجام هر چه بهتر عایق بندی لازم است: اول اینکه باید از ایزوگام با کیفیت و دارای نشان استاندارد استفاده کنیم و دومین نکته توجه به نحوه ی نصب ایزوگام و انجام درست این فرایند است. نصب بخش زیاد اي از کار ایزولاسیون را تشکیل می‌دهد و چنانچه از عایق رطوبتی با برترین کیفیت ساخت، استفاده شود ولی نصب ان به طریقه درست انجام نگیرد، انتظار مصرف کننده را برآورده نخواهد کرد و باعث هدر رفت هزینه مصرف کننده خواهد شد.

در نصب ایزوگام باید به نکاتی توجه داشته باشید و هر یک از آن‌ها را رعایت کنید تا ایزوگام به خوبی روی سطح بچسبد و از نفوذ اب و رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری کند که در این مقاله، به این نکات اشاره خواهد شد.

ترتیب مراحل نصب عایق:

 1. تمیز کردن سطح : به منظور نصب ایزوگام باید سطح عاری از هرگونه کثیفی و گرد و غبار و خاک باشد. سطح زیر عایق باید به صورت کامل با آب و جارو شسته شده و سپس خشک شود. در غیر این صورت، حتی با استفاده از قیر یا بهترین برندهای ایزوگام نیز نمی‌توان اتصال خوب ایزوگام به سطح زیرین را انجام داد و عایق پس از مدتی از روی سطح جدا خواهد شد.
 2. زیرسازی و درزگیری : پس از مرحله ی اول ترک‌ها و شکاف‌هایی که شاید در سطح مورد نظر وجود داشته باشند، بهتر از قبل نمایان خواهند شد. ترک‎های روی سطح در صورتیکه بزرگتر از یک سانتیمتر باشند باید با خمیر ماستیک یا چسب ایزوگام و یا سیمان پر ‎شوند و چنانچه از آستر و یا درزگیر استفاده شده  از خشک شدن آنها اطمینان حاصل شود.
 3. شیب بندی : شیب بندی سطح از فاکتورهای مهم در کار عایق بندی سقف می باشد. شیب سقف طوری طراحی می‌شود که آب روی لایه نصب شده راکد نشود و به سمت آبرو جریان یابد. در واقع نصاب باید سعی کند که این شیب را در تمامی قسمت ‌های سطح رعایت کند. اجرای غیر یکنواخت می‌تواند باعث به هم خوردن این شیب بندی و جمع شدن آب در یک محل به خصوص شود. از این رو، نصب ایزوگام نیز نباید به گونه‌ای انجام شود که این مسیر را منحرف کند. بنابراین باید عایق‌های رطوبتی را موازی با مسیر شیب نصب کرد.
 4. نصب رول‌های ایزوگام : بعد از در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی و آماده سازی و طراحی سقف مرحله نصب آغاز می‌شود. برای نصب باید: کلیه اشیاء مانند کولر، منبع انبساط، منبعهای ذخیره آب و غیره قبلا به دقت برداشته شده و سطح کار کاملا تمیز و خلوت باشد تا کار نصب با دقت و تمرکز انجام بگیرد و چنانچه از آستر و یا درزگیر بهره گیری شده از خشک شدن آن ها اطمینان حاصل شود.
  نصب ایزوگام را باید از سمت ناودان‌ها شروع کرد. اغلب یک تکه ایزوگام در اندازه‌ی ۵۰ در ۵۰ سانت را با دقت زیاد داخل ناودان قرار می‌دهند و با استفاده از حرارت چراغ  ان را داخل ناودان می چسبانند و در جلوی ناودان‌ها هم یک لایه یک متری ایزوگام نصب می‌کنند زیرا این قسمت مهم ترین بخش پشت بام است که در بیشتر مواقع نفوذ اب و رطوبت از این محل صورت می گیرد.
  مرحله اخر نیز چسباندن عایق روی بقیه سطح است . در ضمن رول‌های ایزوگام دارای طول ۱۰ متر و عرض ۱ متر هستند. رول‌های ایزوگام باید با رعایت فاصله همپوشانی مناسب (حدود ۱۰ سانتیمتر) اجرا شوند، یعنی رول ها باید ۱۰ سانتی متر هم پوشانی داشته باشند.

درزگیری با پرایمر ایزوگام

نکات مهم مربوط به مراحل نصب ایزوگام :

 • نصب ایزوگام در هنگام بارندگی و در دمای کمتر از ۵+ درجه سانتیگراد مجاز نیست. چرا که ممکن است شکل گیری لایه به طور کامل صورت نگیرد واز طرفی با کاهش خاصیت الاستیکی امکان ترک برداشتن عایق وجود دارد و عدم توجه به این نکته موجب پایین آمدن کیفیت کار خواهد شد.
 • اجرای ایزوگام بر روی سطوح مرطوب مجاز نیست، در غیر این صورت حباب‌هایی در زیر لایه عایق شکل می‌گیرند که ممکن است در اثر گرم و سرد شدن هوا، حرکت‌های جزیی ساختمان یا وارد شدن ضربه به سطح، موجب پارگی و آسیب‌دیدگی قشر عایق گردند.
 • اگر روی سطح برآمدگی هایی نظیر انتهای میلگرد یا سر ستون و یا هر شیئی تیز دیگری وجود دارد باید آنرا ببرید و کاملا با سطح کار تراز نمائید.
 • قبل از شروع فرایند نصب ایزوگام از مساعد بودن آب و هوا و احتمال ریزش برف و باران اطمینان حاصل کنید.
 • در حالتی که سطح زیرین، فلزی است ابتدا باید زنگ زدگی ها و آلودگی ها پاک شده و از یک پوشش آستری ضد زنگ بهره گیری شود.
 • بطور کلی عایق روی زوایای ۹۰ درجه نباید نصب نشود.
 • استفاده از میخ و اجسام نوک تیز برای محکم کردن لایه‌های ایزوگام به هیچ وجه مجاز نیست و از افتادن اجسام و وارد شدن ضربه بر روی سطوح عایق‌کاری شده با ایزوگام باید جلوگیری کرد.
 • برای اطمینان از چسبیدن و محکم شده عایق باید لبه و انتهای عایق را مجددا حرارت دهید و با قیر روی سطح آن را بپوشانید و بچسبانید.(بند کشی)
 • باید دقت داشته باشید که بین سطح و عایق‌کاری شما نباید هوا برود و هواگیری انجام شود که برای برطرف شدن آن باید با فشار پا و یا دست هواگیری کنید زیرا حباب هایی که در زیر آن بماند میتواند در آینده برای شما مشکل‌ساز شوند
 • اگر سطح زیر عایق آسفالت باشد و ماسه های آسفالت بیرون زده باشند یا به اصطلاح آسفالت پوسیده باشد، بهتر است روی آسفالت قیر ریخته شود.

 

نصب ایزوگام روی سطوح صاف :

در نصب ایزوگام  روی سطوح صاف باید به نکات زیر توجه کنید:

در نصب آبرو باید دقت کنید تا حتما کناره‌های آبرو به صورت دو لایه باشند و عایق نیز به ۳۰ سانتیمتر در داخل آبرو قرار گیرد و سپس بندکشی کناره‌های آبرو هم باید دقت داشته باشید زیرا از اهمیت بسیار بالای برخوردار می‌باشد.

ضد آب کردن سطوح صاف یک مشکل عمده در ساختمان است به این دلیل که به طور معمول سطوح موجود در ساختمان صاف هستند. این به این معنی است که آب نمیتواند به راحتی روی سطح جاری شود و به سرعت ناپدید شود و به آهستگی از روی سطح میرود که امکان به وجود آمدن نشتی و چکه کردن آب از سقف را بیشتر میکند.

به همین دلیل شیب دهی مناسب روی این سطوح بسیار ضروری است.

نصب ایزوگام بر روی پِی :

 برای عایق کردن پی به دلیل اهمیت آن از ایزوگام استاندارد ترجیحا ایزوگام دلیجان و از نوع ساده (بدون فویل) آن استفاده کنید.

برای اجرای ایزوگام در پی ساختمان ابتدا باید سطح پی را قیر اندود نموده و پس از نصب عایق کاملاً دور لبه‌ها به وسیله کاردک مخصوص بندکشی‌گردد.

نصب ایزوگام در استخر :

نصب ایزوگام در استخر‌ها باید توام با استفاده از بتن باشد. یعنی ابتدا باید یک لایه عایق به طور کامل و یکنواخت روی سطح نصب شود  و پس از خشک شدن آن باید یک لایه بتن با ضخامت ۵ سانتیمتر روی عایق نصب کنید. پس از آن نیز می توان  سطح را به طور کامل کاشی کاری و یا سرامیک کرد.

نصب ایزوگام در سطوح شیبدار :

سطوح شیب دار ساخته شده با ایرانیت را می‌توان با استفاده از ملات سیمان به صورت مسطح درآورد. سپس برای ایجاد چسبندگی روی ملات سیمان، از یک لایه قیر استفاده می‌شود. و در انتها نیز می توان از ایزوگام استفاده کرد.

نصب ایزوگام بر روی دیوار :

 • درنصب ایزوگام بر روی دیوار هایی که ارتفاع آنها بالاتر از 2 متر است حتما باید ابتدا داربست نصب شود .
 • قبل از شروع کار باید از ایمن بودن داربست اطمینان کامل پیدا کرد .
 • افرادی که نمی توانند تعادل خود را در روی داربست حفظ کنند نباید اینکار را انجام دهند چون احتمال خطر سقوط وجود دارد .
 • به تنهایی این کار انجام پذیر نمی باشد و برای انجام این کار به دو نفر نیاز است.

نصب ایزوگام دلیجان روی دیوار

 

نصب ایزوگام در تهران :

نصب ایزوگام و ایزولاسیون پشت بام, شیروانی, پی ساختمان, سرویس بهداشتی , استخر … در سراسر تهران و شهر کرج. بعد از انتخاب برند ایزوگام مورد نظر, مرحله بعدی نصب آن است که این کار توسط ساختمان سیتی  با بهترین کیفیت برای شما انجام خواهد شد، این کار بسیار حساس بوده و بهتر است توسط نصاب مجرب انجام شود تا ماندگاری بالاتری داشته باشد. نصاب حرفه ای نقش بسزایی در کیفیت نهایی کار دارد. چه بسا که حتی عایق های ارزان قیمت با درجه پایین اگر توسط نصاب حرفه ای اجرا شوند بازدهی خوبی خواهند داشت. و عکس این مورد نیز وجود دارد جنس درجه یک توسط یک نصاب بی تجربه می تواند مدت زمان عمر محصول را کاهش دهد.

نصب ایزوگام دلیجان در سراسر تهران

هزینه نصب ایزوگام:

برای مشاهده قیمت ایزوگام و هزینه نصب ان میتوانید به صفحه <نصب ایزوگام در تهران مراجعه نمایید.>

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *